Cyklinowanie włoszczowa

Jak na przykład dbać o parkiet?

Parkiet to nic innego, jak stosownie przygotowywane i ułożone kawałki drewna, pokryte kilkoma warstwami lakieru. Ze względu na to, że podłoga jest miejscem zwłaszcza „pracującym” i eksploatowanym w mieszkaniu- należy się nieco więcej przyłożyć do jej konserwacji.
Parkiet należy po wielokroć odkurzać, by ustrzec się rysowania powierzchni lakieru przez piasek, pyły albo inne twarde cząsteczki- co może doprowadzić do pękania i łuszczenia się lakieru. Przy myciu podłóg drewnianych potrzeba za wszelką cenę unikać nadmiaru wilgoci, ażeby ochronić parkiet przed przemoczeniem, co doprowadzi do pęcznienia drewna, rozchodzenia się klepek a przy tym brzydkich odkształceń. Należy też co jakiś czas konserwować parkiet, używając lakieru odświeżającego, dedykowanego do parkietów.
Może się jednakże okazać, że pomimo starań lakier będzie się łuszczył, matowiał oraz odchodził. Wtedy zostaje już wyłącznie cyklinowanie.
Cyklinowanie to całkowicie nieskomplikowany proces, choć lepiej go uczynić przy użyciu profesjonalnych narzędzi. Polega on na mechanicznym zdarciu starej powłoki lakieru przez szlifowanie nawierzchni parkietu kilkoma rodzajami papieru ściernego- od większej, do mniejszej ziarnistości, by w końcu parkiet był gładki. Gdy zrealizuje się cyklinowanie, należy dokładnie odpylić parkiet, a w następnej kolejności ochronić- przez ponowne lakierowanie lub olejowanie.
Właściwie przeprowadzone cyklinowanie i lakierowanie może przywrócić przeszły świetność nawet niezmiernie zniszczonym a w dodatku starym parkietom.


Możliwość komentowania jest wyłączona.

sitemap